Myślę, że na co dzień mało kto zastanawia się nad rozwojem związku. Intuicyjnie wiemy, że w pewnym momencie zdejmiemy różowe okulary i przystosujemy się do rzeczywistości.
Model związku kształtuje się nie tylko w drodze kompromisów, ale przede wszystkim w chwili zrozumienia potrzeb wewnętrznych oraz zewnętrznych partnerów, jak też akceptacji ich charakterów oraz osobowości.
Ważne!
W momencie, gdy wiemy już o sobie wszystko, zaczyna zastygać potrzeba budowania intymności. Namiętne uniesienia zastępuje coraz bardziej pożądane poczucie bezpieczeństwa. W wyniku zaistniałej sytuacji zaczyna się budowanie modelu rodzin: on, ona i dzieci, praca i sukcesy zawodowe, które pozwolą na utrzymanie równowagi materialnej. Tylko czasami, gdzieś pomiędzy łazienką a sypialnią, on niechcący dotknie jej dłoni, a jej umysł przeszyją wspomnienia dawnych orgazmów. Wróci do sypialni z nadzieją na zapalone świece. I albo jej pragnienie się ziści, albo stanie nad śpiącym mężem, uśmiechnie się i pomyśli: znowu miał trudny dzień.
Ważne!
Namiętność – przeczytaj felieton: Jak odróżnić miłość od zakochania
Intymność – przeczytaj felieton: Intymność w związku
Zaangażowanie – przeczytaj felieton: Jak mądrze inwestować w związek
Tezy naukowe!
Bogdan Wojciszke pisze, że okoliczności towarzyszące ludziom i ich osobiste przeżycia, mają wpływ na tempo i nasilenie zmian, natomiast sam fakt ich występowania jest po prostu nieuchronną konsekwencją rozwoju związku. Tę tezę popiera również Janusz L. Wiśniewski, który o chemii miłości (zalewającej nasz mózg) wie wszystko, a o której ja pisałam w wielu artykułach. Wymienieni naukowcy są zgodni co do jeszcze jednej kwestii: niejednokrotnie mamy wpływ na dynamikę zmian. Niektóre z nich możemy spowolnić, inne nabierają tempa na nasze własne życzenie, poprzez zaniedbywanie relacji.
W celu wspierania swojego związku proponuję, chociaż raz w roku odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą Ci również rozróżnić intymność od namiętności i zaangażowania.
Sprawdź w odniesieniu do każdego pytania, jak dalece zgadzasz się z danym stwierdzeniem. Wybierz jedną z pięciu możliwości:
5 punktów – zdecydowanie tak
4 – zgadzam się
3 – nie mogę się zdecydować
2 – nie zgadzam się
1 – stanowczo się nie zgadzam
Źródło: B. Wojciszke [za:] M. Acker i M. H. Davis.
I – intymność; N – namiętność; Z – zaangażowanie
W pewnym momencie przecinają się one, co pozwala naukowo wyróżnić szereg faz związku miłosnego układających się w pewną naturalną kolejność. Posiadając już daną wiedzę na temat trzech składników miłości, oceń swój punkt na osi czasu.
Najtrudniej jest nam ocenić siebie samych. Niełatwo również pogodzić się z faktem, że pewne składniki miłości odeszły w zapomnienie. Nieakceptacja przemijania prowadzić może do frustracji, braku poczucia spełnienia w roli partnera/partnerki i prawdopodobnie do rozpadu związku.
Ważne!
Tezy naukowe!
B. Wojciszke zapewnia nas, że im pewna faza trwa krócej, tym większa szansa, że zostanie ona przekształcona w kolejną fazę, czyli związek nie ulegnie rozpadowi a tym samym pary wychodzą poza fazę pierwszą, drugą i trzecią. Kolejne, późniejsze stadium trwa już dłużej (wyjątek stanowi rozpad, który może nastąpić gwałtownie). Ponadto jakość i trwałość trzech ostatnich faz w dużej mierze zależy od partnerów, ponieważ – jak już pisałam we wcześniejszym artykule – zaangażowanie i po części intymność podlegają naszej świadomej kontroli. Naturalnie wymaga to chęci i osobistego wkładu.
Na koniec chcę się z Wami podzielić inną typologią miłości, zaproponowaną przez Johna Lee.
Ludus. To fajerwerki i brak zaangażowania. Charakteryzuje się tendencją do okłamywania partnera, brakiem otwartości i szczerości.
Eros. Partnerzy znajdują się pod wpływem silnych emocji, ich związek cechują namiętność i erotyzm. Pierwszą rolę odgrywa pociąg fizyczny.
Pragma (kombinacja ludus i storge). Oznacza stanowisko pragmatyczne oraz wyrachowane, to czysta kalkulacja. Ważne jest pochodzenie, dopasowanie do rodziny oraz pozycja społeczna.
Agape (eros i storge). Ten styl cechuje ideowość, poświęcenie, ofiarność. Dobro partnera stawiane jest ponad własne.
Mania (eros i ludus). Miłość obsesyjna, intensywna, wywołująca lęk przed utratą partnera. Partnerzy potrzebują zapewnień o wierności i zaangażowaniu.
Storge. Ten styl charakteryzuje zrównoważenie emocjonalne. Partnerów łączy czułość i relacja przyjacielska wynikająca z intymności. Osoby takie wychodzą z założenia, że jakkolwiek potoczą się losy ich związku, pozostaną przyjaciółmi.
Jeśli uważasz, że miłość wymaga pielęgnacji, troski i odrobiny ingerencji z Twojej strony, zapraszam cię czytania kolejnych artykułów z zakresu relacji damsko – męskich.
Wioletta Klinicka
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl