Czynniki pomagające rozpoznać myśli automatyczne
Emocje
Bardzo często tylko stan emocjonalny pomaga wychwycić moment pojawienia się myśli automatycznych. Dlatego w przypadku próby rozwiązania problemu bardzo ważne jest ich umiejętne rozpoznanie. Ulotne uczucie rozgoryczenia w chwili, gdy obok Ciebie przechodzi dawna koleżanka z klasy, która odniosła sukces, tymczasem Ty ledwo wiążesz koniec z końcem, bywa jedyną demonstracją kluczowej myśli negatywnej, która brzmi: „jestem nieudacznikiem, nic mi w życiu nie wychodzi”.
Aby sformułować przypadek (zadanie z wcześniejszych artykułów serii „Jak rozwiązać problem”), jesteś zobligowany do śledzenia zmian emocjonalnych, które nastąpiły podczas danego wydarzenia. W trakcie tego procesu pamiętaj o kilku elementach:
Reakcje fizjologiczne
Emocjom bardzo często towarzyszą zmiany fizjologiczne. Spowodowane jest to reakcjami chemicznymi, jakie zachodzą w naszym organizmie. Znasz je: to pocenie dłoni, przyspieszony oddech, zaczerwienienia, drżenie rąk. Pamiętaj, że masz ogromny wpływ na własne uczucia, między innymi właśnie poprzez dokonywanie celowych zmian fizycznych. Uśmiech – nawet celowo wywołany, uprawianie sportu – nawet krótki spacer intencjonalny lub seks powodują znaczny wzrost serotoniny (wzrasta poziom odczuwania zadowolenia). Przyglądaj się zmianom, które w Tobie zachodzą, a podczas próby formułowania przypadku postaraj się jak najdokładniej odtworzyć ich występowanie. Fizyczne odczucia i zmiany są niezastąpionymi źródłami informacji na temat tego, co czujesz i myślisz.
Zachowanie
Co robiłeś przed zdarzeniem? Co zadziałało jak wyzwalacz? Zwróć uwagę na to, że zachowania można interpretować na różne sposoby: szmery w krzakach, które słyszysz, idąc nocą przez park, mówią Ci, że na pewno czai się tam dzikie zwierzę, które Cię zaraz skrzywdzi. Przystajesz sparaliżowany, po kilku sekundach wybiega stamtąd wiewiórka, a Ty oddychasz z ulgą i uśmiechasz się pod nosem. Pamiętaj, aby nie czynić założeń, lecz starać się jak najbardziej wiarygodnie opisać wydarzenie w połączeniu z własnym zachowaniem. Jak dana sytuacja wyglądałaby z punktu widzenia osoby postronnej?
Dodatkowo „zwróć uwagę na ewentualne zachowania zachowawcze, które mogły bardziej uwrażliwić Cię na negatywne postrzeganie” – S. Briers. Jeśli masz lęk wysokości, a do zdarzenia doszło w takim miejscu, być może zareagowałeś bardziej impulsywnie.
Czynniki predysponujące
Co ma bardziej destrukcyjny wpływ na Twoje myśli i samopoczucie?
Są osoby, cechy charakteru, osobowości, kluczowe doświadczenia, przekonania, wierzenia, które czynią Cię bardziej podatnym na zachowanie wynikające w okolicznościach danego problemu. Strumień negatywnych myśli wywołują również takie czynnik jak: alkohol, narkotyki, wyczerpanie fizyczne – wszystko to, co osłabia Twoją odporność. Gdy już dowiesz się, co ma na Ciebie destrukcyjny wpływ, zacznij to ograniczać.
Czynniki podtrzymujące
Co podtrzymuje Twoje myśli i zachowania? Tu również mogą to być otaczające Cię osoby, ich zachowanie czy miejsca, w których się znajdujesz, a które uwydatniają problem.
Czy możesz rozpoznać nieprzydatne zachowania i mechanizmy, które umacniają w Tobie negatywne schematy myśli, uczuć i reakcji?
Czynniki uśmierzające
Bardzo często w podobnej sytuacji znajdujemy się częściej niż jeden raz, jednak nie zawsze reagujemy podobnie. Jeśli tak było i w Twoim przypadku, przypomnij sobie, co pozwala Ci zmniejszyć siłę wyzwalacza, co pomaga Ci zredukować napięcie, kto lub co ma na Ciebie pozytywny wpływ?
Pamiętaj, że w głowie w danym momencie możesz utrzymać tylko jedną myśl.
***
Rozwiązywanie problemów polega głównie na rozpoznaniu własnych emocji i myśli, które pojawiają się w sytuacji trudnej. Jeśli pominiesz ten etap i od razu zechcesz przejść do działania, najprawdopodobniej nie będą one skuteczne ani ugruntowane w czasie. W obliczu kolejnego wyzwania mechanizm zachowawczy się powtórzy. Każdy problem ma podłoże psychologiczne. Teraz masz szansę zgłębiać ten temat i rozwiązywać problemy w sposób konstruktywny.
Zaznaczam, że artykuł ten nie ma na celu przeprowadzenia terapii, a stworzony został wyłącznie na potrzeby podwyższenia stanu świadomości czytelnika.
Wioletta Klinicka
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl