Co zrobić aby pewność siebie nigdy cię nie opuszczała? Najbardziej skuteczną metodą jest;
zostać menedżerem własnych emocji.
Wiara we własne siły, a co za tym idzie pewność siebie, to silne poczucie własnej wartości oraz świadomości swoich możliwości i umiejętności.
Powrót do równowagi emocjonalnej, ekologia emocji i relacji zapewniają wzrost wiary w siebie, która jest kolejną kompetencją inteligencji emocjonalnej, pożądaną i w życiu codziennym, i w biznesie.
Sprawdź, czy posiadasz tę umiejętność.
Czy Twoja fizjologiczna i psychiczna postawa świadczy o pewności siebie?
Czy potrafisz trwać przy swoich poglądach, nawet gdy są mało popularne i jesteś osamotniony w ich wyrażaniu?
Czy jesteś osobą decyzyjną i podejmujesz trafne decyzje mimo braku stuprocentowej pewności? A może ulegasz naciskom innych ludzi oraz okoliczności?
Czy dążysz do konfrontacji nawet wówczas, gdy stawką są Twoja kariera lub pozycja społeczna?
Zrozumieć wiarę w siebie! Czym jest ta pożądana cecha?
Nie można mylić wiary w siebie z ryzykanctwem i arogancją, szczególnie gdy komuś brakuje kompetencji społecznych. Brawura często ujawnia się wówczas, gdy ludzie nie żyją w rzeczywistości. Należy rozróżniać, co jest realne, a co niemożliwe do wykonania. Dlatego między innymi potrzebna jest wysoka samoświadomość
(D. Goleman).
Wiara w siebie emanuje od człowieka, który w kręgach prywatnych i biznesowych postrzegany jest jako osoba nie tylko charyzmatyczna, pełna pozytywnej energii, pewna siebie lecz także godna zaufania. Ludzie, którzy posiadają tę kompetencję, inspirują i zagrzewają innych do skutecznych i odważnych działań. Z taką osobą chce się podejmować współpracę i takiej osobie pozwala się prowadzić na drodze do sukcesów.
Wiara w siebie to warunek założonych osiągnięć i wywiązania się z nałożonych obowiązków.
Gdy decydujesz się na ryzykowne posunięcia, właśnie wiara we własne możliwości daje Ci siłę i motywację. Nie uginasz się pod presją otoczenia nawet w chwili, gdy stykasz się z oporem osób znajdujących się na wyższym szczeblu. Jednocześnie, aby bronić swojego, nie musisz być ani arogancki, ani agresywny.
Wiara w siebie ściśle wiąże się z samoświadomością. Każdy z nas posiada różne zdolności, zalety i rezerwy; rozpoznanie ich ułatwia dokonanie przeglądu pod kątem wiary w siebie na wszystkich płaszczyznach życia.
Niejednokrotnie człowiek, który odnosi sukcesy na płaszczyźnie zawodowej, odczuwa paraliż w obliczu spotkania z teściami lub rodzicami. Jednak gdy uzmysłowi sobie, że nie jest to wynikiem jego ułomności, może rozpocząć pracę nad daną relacją na przykład poprzez zwiększenie asertywności.
Brak wiary w siebie spowodowany jest wieloma czynnikami. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy nie została ona stłumiona na drodze rozwoju, a następnie przeprowadzić kontrolę własnych przekonań i konsekwentnie zacząć je zmieniać. Bez możliwości wdrażania teorii w życie nie można zmienić wyników swojego postępowania, dlatego aby nabyć nową kompetencję, należy podjąć wysiłek i zrealizować zaplanowane ćwiczenia i zadania.
Wiele czynności, planów, celów nie jest wdrażanych w życie z powodu braku wiary w siebie, we własne talenty, możliwości i zasoby.
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, w pierwszej kolejności przyznaj się do tego. Gdy to zrobisz, poczujesz w sobie siłę. Przyznanie się do braku braku wiary w siebie, która dodaje pewności siebie, jest aktem odwagi. Ludzie odważni zawsze w siebie wierzą. Odetchnij głęboko i przyjmij do wiadomości, że możesz nabyć tę kompetencję. To jest umiejętność, którą już posiadasz, a która tylko została przykryta stertą zbędnych i destrukcyjnych przekonań.
Psycholog Albert Bandura stwierdził, że osoby, które wątpią w swoje możliwości, nawet nie próbują mierzyć się z wyzwaniami – przez takie podejście wciąż pomniejszają swoje aspiracje. Natomiast osoby, które wierzą w swoje możliwości, podejmują kolejne wyzwania, a ich aspiracje stale rosną.
Ćwiczenie
Przypomnij sobie jedno niemiłe zdarzenie ze swojego życia, gdy przeżywałeś naprawdę intensywne nieprzychylne emocje (strach, lęk, wściekłość).
Po jednej stronie zapisz:
Po drugiej stronie odpowiedz na te same pytania, ale z perspektywy obcej osoby. Jak mógł tę sytuację postrzegać ktoś inny? Czy patrząc obiektywnie, wywołane emocje były adekwatne do bodźca? Czy dana reakcja była adekwatna?
Podobnie jak w przypadku niemiłego wydarzenia wykonaj opis zdarzenia, które wywołało u Ciebie poczucie radości.
To ćwiczenie pomoże Ci zarządzać Twoimi emocjami. Dostrzeżesz, kiedy emocje biorą górę nad Twoim zachowaniem, jakie sytuacje je wywołują i jakie jest natężenie tych emocji.
Nie pozwól sobie na subiektywność, gdy wejdziesz w rolę widza. Staraj się zachować racjonalne i logiczne myślenie. Tylko wówczas poznasz, nad czym musisz popracować.
Perspektywa własna zawsze pozostaje perspektywą wewnętrzną, a cudza – zewnętrzną.
Wioletta Klinicka
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl