Jak postrzegasz swój świat?
Czy wiesz, że każdy z nas ma swoje wyobrażenie o rzeczywistości? Z tego powodu dochodzi często do nieporozumień między ludźmi.
A czy wiesz, że w jednej chwili jesteś w stanie zmienić swoje postrzeganie danej sytuacji?
Np. masz dziś rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście bardzo się stresujesz. Twój umysł podpowiada, że nie dasz rady, że Twoje kwalifikacje są niewystarczające. Takie przekonania paraliżują Cię. W ostatniej chwili chcesz zrezygnować. I w tym momencie czytasz, że to jak postrzegasz obecną sytuację zależy od Ciebie.
Jak to? Pytasz.
Dlaczego tak bardzo boisz się tej rozmowy? Dlaczego odczuwasz lęk przed tym wyzwaniem?
To, co się właśnie zadziało to wynik postrzegania przez Ciebie rzeczywistości.
Rzeczywistość każdy kreuje na bazie własnych zmysłów. Odbieramy bodźce po przez wzrok, słuch, węch. Jest to niezmienne.
Ale bardzo istotnym jest fakt skupienia. Nie dostrzegamy wszystkiego, co się dookoła nas dzieje. Jeśli powiem Tobie abyś zamknął oczy i po otwarciu wyliczył wszystkie czerwone przedmioty, to zrobisz to. Bo skupisz na tym kolorze swój wzrok, ale gdy od razu zapytam, jakie widziałeś zielone przedmioty, to może już nastąpić zdezorientowanie. A teraz zamknij ponownie oczy, otwórz i wylicz te zielone. Widzisz je? Na pewno, bo teraz skupiłeś się na tych zielonych.
Widzimy i doświadczamy to na czym się skupiamy.
Na świat patrzymy wybiórczo, wszystko jest filtrowane przez nasz umysł. Mało tego, kolejnym filtrem jest nasze doświadczenie.
Wróćmy teraz do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego uważasz, że nie otrzymasz tej posady? Może właśnie, dlatego, iż tydzień temu przeżyłeś na tym polu rozczarowanie. I teraz Twoja świadomość uprzedza Cię, abyś nie narażał się na kolejne rozczarowanie. Inny przykład. Jeśli raz kupiłeś kurczaka z rożna i był wysuszony, niesmaczny, to owo doświadczanie pozostanie w Twojej pamięci na długo. Taki miałam właśnie przypadek. I od tamtej pory, gdy kupuję kurczaka pytam czy jest na pewno świeży i soczysty. To moje doświadczenie, ale Tobie nigdy się to nie zdarzyło, chociaż kupujemy w tym samym miejscu i jesteś przekonany, że tam zawsze podają świeże kurczaki.
Osobiste doświadczenie kształtuje Twoje życie od chwili narodzin. Kształtuje je szkoła, religia, rodzice i społeczeństwo.
Tak oto weszliśmy w sferę naszych przekonań. To one najsilniej filtrują rzeczywistość. Często ludzie uważają zwrotu, bo tak. I nie potrafią wytłumaczyć, bo co? Tym osobom brak świadomości, że to ich przekonanie niemi kieruje. Dlaczego nie może małe dziecko przejść samo na drugą stronę ulicy? Bo tak? Nie, bo dany rodzić boi się, że dziecko może wpaść pod samochód. To jego przekonanie, które nie koniecznie wzięło się z jego osobistego doświadczenia. To przekonanie przejął od innych, może od swoich rodziców, może z telewizji, itp. Ponieważ rodzić do końca nie utożsamia się z tym przekonaniem, więc odpowiada, gdy dziecko pyta, dlaczego nie może przejść na druga stronę ulicy, dlaczego nie może iść na dyskotekę, dlaczego nie może później wrócić do domu; bo nie. Tak przefiltrowałeś swoją rzeczywistość, iż teraz uważasz, że wszędzie czyha niebezpieczeństwo. A gdy zaczniesz odbierać świat, jako cudowne miejsce? Jak zaczniesz się wówczas zachowywać?
Każde Twoje przekonanie wywołuje określone zachowanie.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ to od Ciebie zależy, jakie filtry nałożysz na postrzeganie rzeczywistości. O ile nie możemy zmienić tego, co odbierają nasze zmysły, no chyba, że po kilku głębszych, o tyle mamy wpływ na odbiór swoich doświadczeń życiowych i zmianę przekonań. Jeśli masz tremę przed wystąpieniem, jeśli boisz się egzaminu, rozmowy kwalifikacyjnej, to nie doszukuj się w pamięci negatywnych przykładów z przeszłości, ale tych pozytywnych. Czy zdarzyło się, że po rozmowie dostałeś pracę? Tak? To wróć do tych wspomnień. A jeśli nie, to czy gdy nie dostałeś pracy to umarłeś? Chyba nie? Jak sobie poradziłeś z tym wyzwaniem? Jak się czujesz, gdy myślisz o swoim zwycięstwie?
Idź do ludzi z przekonaniem, że będzie dobrze, że świat jest piękny, że Ty jesteś częścią tego świata i zasługujesz na wszystko, co najlepsze.
Zmiana podejścia do swoich doświadczeń i zmiana przekonań zmieni Twoją rzeczywistość, Twoje emocje, zachowanie i nawyki. Może wypróbujesz?
Wioletta Klinicka
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl