Nie mów, kim nie chcesz być, skup swoją uwagę na tym, kim pragniesz się stać.
Aby rozpocząć tworzenie swojego nowego życia musisz pożegnać się ze starym
życiem.
W kształtowaniu nowej rzeczywistości pomaga nam umiejętność wsłuchania się w siebie. To skupienie się na swoim wnętrzu, ta zdolność obserwacji swoich myśli i uczuć pozwala na to, że możesz sam/sama decydować o tym, kim chcesz być, co chcesz robić i jak się zachowywać, czyli na to, aby stać się taką osobą jaką pragniesz być.
Ta umiejętność samoświadomości pozwala na przeprowadzenie wnikliwej analizy siebie, swoich zachowań, myśli jak i emocji a w konsekwencji na zaplanowanie działań prowadzących do zmian, które stworzą twoją wymarzoną rzeczywistość.
W tej operacji, czyli w rozwijaniu samoświadomości, bierze udział twój płat czołowy, którego rolą jest też, w momencie wprowadzania zmian, rozerwanie starych i stworzenie nowych połączeń neuronowych. (W takich starych połączeniach mózgowych zakodowane jest całe twoje dotychczasowe Ja, które tworzyło się i literowało w umyśle przez szereg lat.)
Oczywiście sam płat czołowy nie jest w stanie zmienić twojej rzeczywistości. Stwórcą nowego umysłu jesteś Ty, po przez odpowiednie stymulowanie swojego płata czołowego do pracy.
Aby móc skupić się na nowym stylu życia musisz na chwilę odłożyć czas i swoją prywatną przestrzeń. Spojrzeć na siebie i swoje życie z innej perspektywy.
Jak to osiągnąć?
W tym celu rozpocznij zadawanie sobie konstruktywnych pytań. Układaj pytania, które będą stymulować cię do kreatywnego myślenia. Postaraj się, ażeby twoje pytania stawiły cię wręcz w stan osłupienia i zadziwiały odpowiedziami. Gdy tylko zaczniesz stawiać swoje zdumiewające pytania, twój mózg zacznie tworzyć nowe obrazy, które wskażą ci nowe możliwości działania, odświeżą twój obraz widzenia rzeczywistości,
zacznie się swoiste resetowanie mózgu na rzecz nowego wspanialszego
programu. (O ile można mózg porównać do pracy komputera.)
Przykładowe pytania:
Co by było, gdyby…?
A gdybym żył 100 lat temu to, co bym zrobił?
A gdybym miał moc pozaziemską to, co bym wyczarował?
W jaki sposób mogę to zrobić jeszcze lepiej?
Co zrobiła by w tej sytuacji ta, czy inna postać (np. z twojego ulubionego filmu, lub bohater danej książki)…?
2 plus dwa równa się dwa, jakie inne działanie matematyczne da mi wynik 2?
Co by było, gdybym…?
Jak tłumaczy to nauka?
Twórczym myśleniem i tworzeniem nowego umysłu zajmuje się twój płat czołowy, który jest połączony ze wszystkimi innymi częściami w mózgu.
To on bada wszystkie obwody neuronalne, aby następnie łączyć przetrzymywane informacje w sieć doświadczeń i wiedzy zdobytej w przeszłości. Gdy zaczynasz zadawać sobie nowe pytania, to płat czołowy wybiera niektóre obwody neuronalne i łączy je w nowy, niżeli do tej pory, sposób tym samym tworząc nowatorski, wewnętrzny obraz, który postrzeżesz jako odbicie swoich zamierzeń.
Zaczyna się proces tworzenia nowej jakości twojego życia, który może zakłócić tylko jedno, powrót do starego sposobu zadawania pytań, kiedy to płat czołowy powraca do starych połączeń neuronalnych.
Tak, więc już wiesz, że na podstawie twoich oryginalnych odpowiedzi, zaczyna zupełnie inaczej pracować twój mózg. Ale, aby jeszcze bardziej usprawnić to działanie musisz, cały czas, dostarczać do swojego umysłu nowe informacje. Tworzyć nowe połączenia synaptyczne, które przełamują stary schemat, według którego pobudzone są neurony w twoim mózgu
Co to oznacza? Na przykład jeśli chcesz rozwijać się w jakiejś dziedzinie, powiedzmy chcesz być mistrzem w podejmowaniu tylko trafnych decyzji, to musisz pogłębiać w tej
specjalizacji swoje umiejętności; czytać, uczestniczyć w warsztatach, zdobywać wiedzę i przyswajać nowe informacje, dostarczać mózgowi coraz więcej klocków z których będzie mógł ułożyć nowy wzorzec twojej codzienności.
Inny przykład: powiedzmy, że chcesz rozwinąć w sobie asertywność:
1. To świadomie zadaj sobie pytanie: czym jest asertywność? Jak będę się czuł jako osoba asertywna?
2. Wówczas płat czołowy zacznie tworzyć nowe połączenia sieci neuronowych i stworzy tym samym nową wizję ciebie.
3. Gdy dodatkowo dostarczysz więcej informacji do swojego mózgu ten zacznie doskonalić nowy wzorzec, który zaplanowałeś.
4. Gdy nowy umysł zacznie działać, przy twoim wzmożonym zaangażowaniu, dostrzeżesz obraz siebie asertywnego i przełożysz to do swojej codzienności. Zaczniesz się czuć i działać jak osoba asertywna.
Wydaje się, że nie ma prostszej metody. A jednak wciąż tak mało osób zna i wprowadza ten sposób, który jest ściśle odzwierciedlony w nauce, który ma swoje udokumentowanie w biologii i fizyce kwantowej.
Podążając za funkcją płatu czołowego chcę wspomnieć o jego jeszcze jednym bardzo ważnym zadaniu. Płat czołowy podtrzymuje twoją myśl bardziej rzeczywistą niżeli wszystko inne, co cię w danym momencie otacza. Gdy jesteś w stanie koncentracji na jednej myśli, to twój płat czołowy wycisza wszystko włącznie ze zmysłami.
W skutek tego odizolowania (od poczucia czasu, ośrodka skojarzenia, ruchowego) w skutek trwania w nicości znajdujesz się w stanie świadomości a w głowie twojej przetwarza się tylko ta jedna myśl, która w końcu staje się twoim doświadczeniem, które kolejno wytworzy w tobie emocje i poczujesz jakbyś był Tu i Teraz w odpowiednim czasie oraz w odpowiedniej sytuacji.
Wewnętrzny świat myśli przekłada się na twoją rzeczywistość a wszystko dzięki temu, że myśli neurologiczne są wyłapywane i wbudowane w strukturę mózgu, jako właśnie przeżyte już doświadczenie. Jest to odpowiedź na pytanie o powszechnie znany proces kodowania podświadomości na, co jak się okazuje biologia i fizyka już dawno odpowiedziały.
Ten jeden minimetr wiedzy motywuje ludzi do dbania o swoją codzienność, do kształtowania swojej rzeczywistości, do podążania za swoimi pragnieniami i celami. No i dlatego tak bardzo jest ważna uważność na, którą kładę niesamowity nacisk na wszystkich moich warsztatach i podczas prezentacji filmów wideo.
Uważność, która rozwija twoją samoświadomość. Samoświadomość pozwala ci się skupić na jednej myśli, na myśli, której przewodnim zadaniem jest wprowadzenie do podświadomości nowego obrazu twojego wymarzonego życia a w konsekwencji do podjęcia, przez ciebie działań w tym kierunku.
Wioletta Klinicka
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl