Patrząc na siebie zaciętym wzrokiem, oboje stwierdzili, że lubią własne charaktery. Byli zgodni również co do tego, że lubią wzajemnie swoje charaktery, a wręcz imponuje im wiele zachowań tej drugiej osoby. A jednak coś poszło nie tak. A jednak w całym pokoju pachniało nadchodzącą awanturą. Czy wciąż emanowali pewnością siebie, czy może już arogancją? A może jednym z elementów ich usposobienia jest nieumiejętność pójścia na kompromis i nadmierna wiara w to, że każde z nich ma rację, do której powinna nagiąć się ta druga osoba?
TO WŁAŚNIE PUŁAPKA, W KTÓRĄ WPADA BARDZO WIELE OSÓB UWAŻAJĄCYCH, ŻE SĄ PEWNI SIEBIE, A ICH WIARĄ NIC NIE MOŻE ZACHWIAĆ. TO JUŻ NIE – TAK BARDZO POŻĄDANA – PEWNOŚĆ SIEBIE, LECZ AROGANCJA, POMIĘDZY KTÓRYMI RYSUJE SIĘ TAK CIENKA I DELIKATNA GRANICA, ŻE PRZEKRACZA SIĘ JĄ NIEZAUWAŻALNIE. TO JAK Z TYM PRZYSŁOWIEM MÓWIĄCYM, ŻE MIŁOŚĆ OD NIENAWIŚCI DZIELI ZALEDWIE JEDEN KROK.
Zanim zaczniesz pracować nad wzrostem wiary i umocnieniem pewności siebie, pamiętaj, proszę, o treści zawartej w pierwszych akapitach artykułu. Powracaj do tych słów i analizuj swoje zachowanie. Nie pozwól, aby jakikolwiek coach, trener czy psycholog wmówił ci, że zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności, masz wręcz obowiązek bronić swoich racji, sypać wyimaginowanymi argumentami jak z rękawa i uciszać nimi swojego rozmówcę, który bardzo często jest najbliższą ci osobą.
Pewność siebie powinna iść w parze z empatią i szacunkiem wobec innych, z umiejętnością pójścia na kompromis oraz odpuszczania tam, gdzie już nic nie możesz zrobić.
Zanim przejdziesz do kolejnego artykułu z tej serii: Czy pewność siebie to kłamstwo, tak jeśli..., w którym odnajdziesz szereg skutecznych technik na wzrost samooceny, zadaj sobie kilka kluczowych pytań:
Czy moje poczucie wartości jest wystarczające?
Czy znam swoje mocne i słabe strony?
Czy potrafię dostosować priorytety do okoliczności bez poczucia straty?
Czy rozwijam i kształtuję swoje przekonania?
Czy czuję się na każdej płaszczyźnie życia wyjątkową osobą?
Czy akceptuję stworzone przez siebie życie – własną codzienność, pracę, rodzinę i charakter?
Zanim przejdziesz do kolejnych pytań, przemyśl swoje odpowiedzi na te powyższe. Zapoznaj się ze swoim wewnętrznym ja. Pozwól mu dojść do głosu.
Odpowiedzi na kolejną dawkę prostych pytań, niestety często bardzo kłopotliwych, pozwolą ci zorientować się w twoich mocnych i słabych stronach.
Czujesz, że nie masz mocy sprawczej?
Wahasz się, jaką decyzję podjąć, a wzięcie za nią odpowiedzialności sprawia ci trudność?
Stoisz na marginesie życia, przyglądając się innym z żalem, że ty tak nie potrafisz?
Ryzyko jest ci obce?
Nie wiesz, jak podjąć walkę o własne prawa?
Żyjesz wśród ludzi, nie na bezludnej wyspie. Oni dokładnie wiedzą, czy emanujesz pewnością siebie oraz czy jesteś autentyczna. Jak pamiętasz z poprzedniego artykułu, Emocje a kontakty między ludzkie, do którego możesz powrócić, relacje międzyludzkie są bardzo istotne.
Odpowiedz na następujące pytania:
Inicjowanie kontaktów międzyludzkich jest dla ciebie obce?
Twoja nieśmiałość powoduje, że najlepsze oferty i kontakty przechodzą ci koło nosa?
Nie umiesz odmawiać bez wyrzutów sumienia?
Czy twój uścisk dłoni jest silny?
Czy patrzysz rozmówcy w oczy?
Czy twój przekaz słowny jest konkretny i zrozumiały dla innych?
Czy stawiasz wyraźne granice w relacjach z ludźmi?
Pewność siebie nie ogranicza się do cech charakteru czy osobowości, to również twoja postawa. Mowa ciała w kontaktach odgrywa istotną rolę – i to nie tylko w relacji z rozmówcą, ale i z samym sobą.
Kiedy czujesz się komfortowo i atrakcyjnie: gdy stoisz wyprostowana czy w chwili, gdy jesteś zgarbiona?
Czy idziesz z wyprostowanymi plecami?
Czy siedząc, trzymasz wyprostowaną postawę?
Czy szurasz stopami po ziemi?
Czy czujesz się dla siebie atrakcyjna fizycznie?
Czy dbasz o swoją fizyczną kondycję?
Czy akceptujesz swoje ciało, swój wiek?
Czy potrafisz śmiać się oczami, a nawet wątrobą?
Padło wiele pytań, może zbyt mało autentycznych odpowiedzi. Ty się nad tym zastanów.
Daj sobie czas. Nie krytykuj siebie z marszu, nie odmawiaj sobie pochwał. Bądź wobec siebie szczera. Podawaj przykłady swoich zachowań i działań, np.: w jakich okolicznościach się garbiłaś? Komu nie patrzysz w oczy? Kiedy ostatnio podjęłaś decyzję, z którą nie potrafisz się pogodzić?
Osobom pewnym siebie nie zabraknie otwartości i argumentów podczas zapisywania odpowiedzi. Może i tobie ich nie brakuje, gdy odpowiadasz na powyższe pytania, może twoja wiara w siebie jest jedynie lekko przyćmiona niekomfortowymi wydarzeniami z przeszłości? Może właśnie teraz sobie to uświadamiasz?
Jednym z podstawowych ćwiczeń na budowanie pewności siebie jest szczery DIALOG z samą sobą.
Pytania, które padły pomogą ci przeprowadzić tę rozmowę, poznać siebie i znieść swoją własną drogę.
Co jednak zrobić, aby rozbłysły cechy charakteru, które zawstydzone ukryły się w najciemniejszych czeluściach twojego umysłu?
W kolejnym artykule, o którym już powyżej dowiedziałaś się, otrzymasz kilka wskazówek. Dziś zasłużyłaś na relaks, wybierz najbardziej odprężającą cię formę odpoczynku. Podczas podawania odpowiedzi znacząco zmalał zasób twojej energii mentalnej, którą powinnaś teraz uzupełnić.
Wdech i wydech, kilka razy, z zamkniętymi oczami. Oczyść umysł i idź zrobić coś fajnego.
Z miłością – Wiola
#StylWioletty
Dodatkowe wsparcie
Dodatkowo, jeśli masz pytania dotyczące budowania pewności siebie lub chcesz zgłębić temat jeszcze bardziej, zapraszam do skorzystania z naszego działu FAQ. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz dodatkowe zasoby, które pomogą Ci w dalszym rozwoju osobistym.
Chcesz dowiedzieć się, jak inteligencja emocjonalna może odmienić Twoje życie? Pobierz darmowy fragment e-booka: (pod opisem i recenzjami kursu) Emocjonalnie Inteligentna Kobieta i zacznij odkrywać techniki, które pomogą Ci w budowaniu pewności siebie. Kliknij tytuł, aby pobrać fragment i rozpocząć swoją drogę do sukcesu!
Twój nowy początek zaczyna się tutaj!
Czekamy na Ciebie, by wspólnie tworzyć lepszą przyszłość!
Instagram Facebook YouTube FAQ
Wioletta Klinicka
© 2023-2024 Wioletta Klinicka.
Realizacja Najszybsza.pl