jak samoregulacja wplywa na stan emocjonalny
Opublikowano: 2020-05-08

SAMOREGULACJA A EMOCJE

Ekologia emocji i relacji ma na celu doprowadzić do równowagi emocjonalnej.

Kolejnym krokiem jest  wykształcenie samoregulacji czyli umiejętności radzenia sobie z impulsami jak też z niemiłymi uczuciami. To natomiast zależne jest od współdziałania ośrodków emocjonalnych oraz znajdujących się w płatach czołowych ośrodków decyzyjnych.

Te dwie umiejętności czyli; radzenie sobie z przyczynami i samym opanowaniem zdenerwowania oraz załamaniem wynikają z pięciu kompetencji emocjonalnych;

  1. Samokontrola – efektywne radzenie sobie z intensywnymi emocjami i ich przyczynami.
  2. Spolegliwości –  cechowanie się uczciwością, otwartością i prawością.
  3. Sumienności – odpowiedzialność i perfekcjonizm podczas wykonywania swoich obowiązków.
  4. Przystosowalność – wykazanie się elastycznością w momencie nadchodzących zmian i podczas podejmowanie się nowych wyzwań.
  5. Innowacyjność – otwartość na nietradycyjne pomysły oraz stanowisko i innowacyjne pomysły.

Samokontrola nie wyraża wypierania się uczuć czy ich tłumienia. Tak zwane destrukcyjne emocje są również emocjami wspierającymi ponieważ niosą za sobą ważne dla ciebie informacje o tobie lub sytuacji w jakiej się znalazłeś. Niejednokrotnie złość dodaje energii do działania a zazdrość wskazuje na ukryte pragnienia. Smutek łączy ludzi nie tylko na poziomie mentalnym ale również wzmaga poszukiwanie wspólnych rozwiązań w sytuacji trudnej.

Nadmierne panowanie nad sobą prowadzi do uszczerbku na zdrowiu. A kompetencja emocjonalna daje ludziom możliwość wyboru reakcji na dany bodziec i sposobu wyrażania uczuć.

„W domu wariatów lądujemy nie po przez wielkie kłopoty, nie przez stratę ukochanej osoby, lecz przez sznurowadło, które pęka, kiedy nie mamy ani chwili do stracenia”.  – Charles Bukowski.

Gdy stres nakłada się na stres maleje nasza odporność i umiejętność znoszenia nawet najmniejszych trudności. Jeśli stres przedłuża się zaczynasz odczuwać nie tylko wypalenie zawodowe ale tracisz kontakt z rzeczywistością. Naturalnie stres jest nieodstępnym elementem życia jednak w momencie gdy powrócisz do równowagi emocjonalnej warto skorzystać z zasobów wewnętrznych aby popracować nad uczuciami, jakie wywołują stres.

Posiadamy nerwowy układ hamujący, który znajduje się pomiędzy płatami czołowymi a ciałem migdałowatym. To on znajduje się u podłoża kompetencji jakie wchodzą w skład samoregulacji a w szczególności samokontroli w trudnych sytuacjach i zdolności adaptacji do zmian. Dzięki układowi hamującemu potrafimy zachować spokój w takich sytuacjach jak; stres, kryzys, niepewność, nadmiar nowych wyzwań. Zdolność, przednich części płatów czołowych, do powstrzymania wysyłanych przez ciało migdałowate sygnałów alarmowych pozwala na zachowanie jasności umysłu i niezbaczanie z przyjętego kursu działania. (D. Goleman)

Aby odzyskać „władzę” nad płatami przedczołowymi należy popracować nad powrotem do równowagi emocjonalnej na przykład po przez wyrażenie emocji oraz ustalenie ich prawdziwego źródła powstania lub po przez medytację.

Równowagę emocjonalną odzyskasz po przez praktyczne, efektywne i łatwe ćwiczenia dostępne w moim artykule – Samoocena i samokontrola emocji w praktyce.  

Wioletta Klinicka 

Wioletta Klinicka
Jestem taka, jak Ty. Czasami plotę trzy po trzy, a czasami logiczne myślenie wypełnia całą moją przestrzeń. Czasami chodzę cały dzień w szlafroku, a czasami od rana chodzę w makijażu. Ale ponad wszystko spieszę się kochać ludzi, bo nigdy nie wiesz, jak długo ten KTOŚ, zagości w twoim życiu. Więcej informacji w zakładce o mnie. Zapraszam. Wiola

Przeczytaj inne wpisy

Może zainteresują Cię inne wpisy.

Wioletta Klinicka

copywriting.wiolettaklinicka@gmail.com

© 2023-2024 Wioletta Klinicka.

Realizacja Najszybsza.pl